Irak Federal mahkemesinden Erbil’e kötü haber

img
Irak Federal mahkemesinden Erbil’e kötü haber YDH

Irak Federal Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz ihracının yasa dışı olduğunu açıkladı.
YDH- Irak resmi haber ajansı INA’nın bildirdiğine göre Irak Federal mahkemesi, bugün Kürdistan Bölgesi’nin gaz ve petrol ihracatının anayasaya aykırı olduğuna dair karar açıkladı.

Federal mahkemenin kararında Irak Kürdistan Bölgesi’nin yasal olarak merkez hükümete mensup bir bölge olduğuna dikkat çekildi ve Kürdistan Bölgesi’nin yasal olarak petrolü federal hükümete vermek zorunda olduğunu ifade etti.

Irak Kürdistan Bölgesi’nin petrol ve gaz ihracatıyla ilgili tüm sözleşmeleri de federal denetleme kurumlarının incelemesine açmasını da isteyen Irak Federal Mahkemesi, petrol gelirlerinin de merkezi hükümete aktarılması gerektiğine hükmetti.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye, Kürdistan Bölgesi’nin en büyük petrol müşterilerinden biriydi. Irak petrol bakanlığı, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsız bir devlet değil, Irak devletine bağlı federal bir bölge olduğunu belirterek ihracatın yasa dışı olduğunu vurgulamış ve hem Erbil’den hem de Ankara’dan bu ticarete son vermesini istemişti.

Ancak Türkiye, Irak Kürdistan Bölgesi’nden petrol satın almayı sürdürmüş ve hatta Kürdistan Bölgesi’nin ırkçı İsrail rejimine petrol satılına aracılık etmişti.