HABERLER    RUSYA
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
03-03-2022 tarihinde, 23:19 saatinde eklendi
Propaganda savaşında Ukrayna ‘efsanesi’!
Propaganda savaşında Ukrayna ‘efsanesi’!
Batılı rejimlerin Rusya karşıtı tutumu ve medyada Ukrayna kriziyle ilgili yayımlanan haberler, gülünç propagandaları bile inandırıcı kılıyor.

Rusya/YDH- Batılı rejimlerin Ukrayna krizi sonrasında Rusya’ya ve Rus halkına karşı takındığı şaşkınlık verici tavır, Rusya karşıtı her türlü haberin büyük bir özgüvenle yayımlanmasına imkan veren bir propaganda iklimi yarattı.

Düşünce ve ifade özgürlüğü ‘duyarlılıklarıyla’ ün yapan Batılı ülkelerden Almanya, Münih Filarmoni Orkestrasının Rus Şefi Valery Gergiev’e Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i kınaması için 24 saat süre verdi ve talimatın yerine gelmemesi üzerine Gergiev’in görevine son verdi.

İtalya'daki Milano Bicocca Üniversitesi, Rusya'nın Ukrayna'daki Neo Nazilere yönelik operasyonları nedeniyle Dostoyevski dersini programdan kaldırma kararı aldı.

Amerika, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Kanada, Rus içkisi olarak bilinen votkanın satışını yasakladı.

Amerikan medya platformu Netflix, Rus Yazar Tolstoy’un Anna Karenina adlı eserinin dizi çekimlerini durdurdu.

Dünya Tekvando Federasyonu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in siyah kuşağının iptal edildiğini; ayrıca yapılacak hiçbir tekvando müsabakasında Rusya ve Belarus bayrağının sergilenmeyeceğini, bu ülkelerin milli marşlarının da çalınmayacağını açıkladı.

Amerika’nın Sesi’ne Amerikan “devletine bağlı medya” etiketi koymayan Twitter, Sputnik haber ajansının çalışanlarının kişisel hesaplarına bile “Rusya devletine bağlı medya” etiketi koydu.

Avrupa’da bazı lokantalar Rus müşteri kabul etmezken Almanya'da "Russischer Zupfkuchen" isimli Rus pastasının isminden "Rus" sözcüğü çıkarıldı.

Propaganda fıkra kadar komik ama inananı çok

Batılı ülkelerin Rusya devletini de aşarak Rusya kültürünü, edebiyatını, sanatçılarını hatta sıradan halkını hedef alan bu saldırgan tutumu, Rusya karşıtı enformasyonu hem inanılmaz şekilde arttırdı hem de gülünç propagandaların bile inanılmasına zemin yaratan bir medya iklimi yarattı.

Ukrayna’dan YDH’ya konuşan bir kaynağın aktardığı Gürcü bir dostuyla olan diyalogu, oluşturulan medya atmosferinin bölge coğrafyasını bilen insanları bile gülünç propagandalara inanır hale getirdiğini gösterdi.          

Güvenlik kaygısıyla isminin açıklanmasını istemeyen kaynak şunları söyledi:

 Bugün çok yakın bir Gürcü dostumla sohbet ettik. Gürcüler ve Azeriler, bu savaş konusunda Ukraynalılardan bile fanatik davranıyor. Sohbetimiz şu şekildeydi:

Gürcü arkadaşım: Dün gece çok kötü hale soktuk Rusları, Mykolaiv çevresini onlara dar ettik.

Ben: Durum ne?

- Her şehirde olduğu gibi püskürttük.

- Bu Rus güçleri Mykolaiv’e nereden ve hangi güzergahtan geldi?

-Kırım’dan

-Demek Kırkm’dan yola çıktılar, peki hedefleri ne olabilir?

-Odesa veya Kiev.

Ben: Peki onlar Kırım’dan yola çıktı, Kherson’da onları püskürttünüz; ama şehrin büyük bölümü onlarda.

-Evet, ama geri püskürttüğümüz için şehri tamamen alamadılar.

-Siz onları geri püskürtünüz ama onlar Odesa ve Kiev’e daha yakın olan Mykolaiv’e geldiler. Mykolaiv’de onları geri püskürttünüz, bu kez Odesa ve Kiev’e daha yakın olan Voznesensk’e girdiler. Bunlar hatları yarıp ilerliyor olabilirler mi? Hani sizin dediğiniz gibi geri püskürtme olsaydı harekata başladıkları bölgelere doğru geri çekilirlerdi ama her püskürtmede hedefe daha da yaklaşmışlar.

-Belli ki sen hiç haber izlemiyorsun!

Askeri harekatın başarısı öngördüğü siyasi hedefleriyle ölçülür

Öte yandan Rossiya 1 TV kanalında yayımlanan ‘Solovyov Özel’ programına konuk olarak katılan İsrailli analist Yakov Kedmi, Rusya’nın Ukrayna’daki harekatıyla ilgili uluslararası medyanın ve Ukrayna tarafının propagandaları konusunda ilginç bir kıyaslama yaptı ve çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Geçmişte NATIV özel birliğinde komutanlık da yapmış olan askeri analist Yakov Kedmi, şunları söyledi:

 Ukrayna’nın propagandası bana 6 Gün Savaşlaırnı hatırlatıyor. Araplar o zamanlar aynı şeyi yaptı: “İsrail’in bütün tankları imha edildi, yüzlerce uçak vuruldu, İsrail askerleri topluca teslim oluyor” vs. dendi. Bir süre devam eden bu “başarılı propagandanın sonucunda 6. Gün teslim oldular. Ukrayna’da da durum aynı.

Dikkat edilirse Rusya başarılı veya başarısız olduğu hiçbir operasyonu açıklamıyor. Doğrusu da budur. Dikkat etmenizi istediğim bir diğer önemli nokta da şu: Moskova’da siyasilerin suratı asık, üst düzey askerlerin yyüzü gülüyor. Ukrayna’da ise tersi; çünkü Ukrayna’da asker durumun ne olduğunu biliyor.

Rusya çok az miktarda asker ve askeri malzeme ile girdi. Hedefine giderken bazı şehirlerde saldırıya uğruyor; ama durup çatışmıyor. Çünkü orduya verilen görev farklı ve onlar sadece verilen görevi yerine getirmeye çalışıyorlar.

Hedeflerden ikisi belli oldu: Biri Kiev, ikincisi Odessa -Izmail bölgelerini kontrol etmek (Izmail, Odesa’nın Moldova ve Romanya’ya sınırı olan ilçesi)

Ukraynalılar için 24 Şubat farklı bir tarih aslında. 24 Şubat’ta Ukrayna’nın hükümeti de sınırları da değişti; ama onlar hala bunun farkında değil. Asker gözü ile şu ana kadar gördüğüm şey, Rusya’nın uyguladığı taktik tamamen kuşatma.

Aynen Suriye’de uyguladığı taktik gibi en az çatışma ile, bu kuşatmayla sivillere zarar vermeden ordunun birbiri ile bağlantısını koparıp onları pasifize etmek ve sonra da teslim olmaya zorlamak.

Operasyon bana göre istenilenden uzun sürmedi; askeri hedef yok, politik hedef var. O yüzden uzun sürdü. Askeri hedef olsaydı Rusya her tarafı bomlar Kiev’i 2 günde teslim alırdı.

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Ukrayna krizi ve Avrupa’nın çevrecilikteki çifte standardı 05-07-2022 tarihinde eklendi
Patruşev: “Hedefler değişmedi” 05-07-2022 tarihinde eklendi
Putin’in iki konuşması ve bir yorum 03-07-2022 tarihinde eklendi
Rusya: Batı Suriye’de hala terörü destekliyor 30-06-2022 tarihinde eklendi
Moskova Tel Aviv gerginliği nereye gidiyor? 20-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: ‘Batı’nın gözü’ beni ilgilendirmiyor 17-06-2022 tarihinde eklendi
Kremlin’den Türkiye’nin Suriye operasyonu konusunda açıklama 15-06-2022 tarihinde eklendi
Lavrov: Körfez’in güvenliği için İran’la ortak girişim başlattık 02-06-2022 tarihinde eklendi
Pentagon: Rusya Suriye’deki güçlerini Ukrayna’ya çekiyor 26-05-2022 tarihinde eklendi
Almanya’da mülteci ayrımcılığı 23-05-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım