HABERLER    FİLİSTİN
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
29-03-2022 tarihinde, 13:41 saatinde eklendi
Ürdün dışlandı mı küstü mü?
Ürdün dışlandı mı küstü mü?
Irkçı İsrail rejimi ile Arap ülkeleri arasında yapılan iki bölgesel toplantıda Ürdün’ün yer almaması dikkat çekici bulundu.

YDH- Irkçı İsrail rejimi ile Arap ülkeleri arasında yapılan iki önemli bölgesel toplantıda Ürdün’ün yer almaması Arap basınında geniş yankı uyandırdı.

22 Mart’ta Şarm eş-Şeyh kentindeki toplantıya Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, Birleşik Arap Emirlikleri Veliahdı Muhammed bin Zayid ve ırkçı İsrail rejiminin başbakanı Naftali Bennett katılmıştı.

Geçtiğimiz Pazar ve pazartesi günleri de ırkçı İsrail rejiminin işgali altındaki Nakab’da dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı yapıldı ve buna da Amerika, Mısır, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri Fas ve İsrail dışişleri bakanları katıldı.

Mısır’dan sonra ırkçı İsrail rejimi ile barış anlaşması yapan ikinci Arap ülkesi olmasına rağmen bu iki toplantıda da Ürdün’den hiçbir yetkilinin bulunmaması şaşkınlık yarattı.

Ürdün davet edildi mi?

 Filistinli siyaset bilimci Ahmed Said Nevfel, Ürdün’ün bu toplantılara davet edilip edilmediğini sorgulayarak “Ürdün’ün tavrı bu toplantılara katılan ülkelerle uyumlu değil, bu yüzden Ürdün’ü Filistin meselesinin dışında tutma çabaları söz konusu” dedi.

Ürdün’ün toplantılara davet edilmiş olabileceğini; ancak Ürdün’ün buna katılmayı kabul etmemiş olabileceğini öne süren Nevfel, Ürdün’ün şekillenmekte olan siyasi atmosferden rahatsız olduğunu ifade etti.

Ürdün Kralı Abdullah’a yönelik son darbe girişiminin Suudi Veliahdı Muhammed bin Salman ile ırkçı rejimin eski başbakanı Benyamin Netanyahu’nun bağlantılı çıkması, Ürdün ile İsrail rejimi arasındaki ilişkilerin gerginleşmesine enden olmuştu.

Middle East News’in haberine göre Ürdün ile İsrail arasındaki ilişkilerde Naftali Bennett’in başbakan olmasından sonra bir iyileşme yaşanmış olsa da Ürdün’ün İsrail rejiminin kendisini dışlayan tavrından rahatsızlık yaşamaya devam ediyor.

Ürdünlü emekli diplomat Musa Berizat da bu toplantılarda yer almamanın Ürdün’ün kendi tercihi olmuş olabileceğini belirtmekle birlikte Ürdün’ün dışlanması ihtimalinin de söz konusu olabileceğini söyledi.

Ahmed Said Nevfel, Filistin meselesinin asli taraflarının Ürdün ve Filistin Özerk Yönetimi olduğunu ve bunların yer almadığı bir toplantının prestijinin olmayacağını iddia ederken Musa Berizat da F”ilistin meselesi öncelikle Amerika’nın ve Filistin’in elindedir. Diğer Arap ülkelerinin bu meseleye çok fazla bir katkısı yoktur” dedi.

Ürdün’ün iç kamuoyundaki hassasiyetleri dikkate alarak bu toplantılara katılmamış olabileceğini belirten Berizat, “Bu toplantıya katılanlar Ürdün’ün Mescid-i Aksa üzerindeki egemenliğine karşılar ve bu konuda Ürdün’den farklı bir plana sahipler” dedi.

Ürdünlü yazar Faiz el-Faiz ise Ürdün’ün Nakab’daki toplantıya katılmayı kendisinin reddettiğini belirtti ve “Nakab toplantısından bir gün önce Ürdün’ü toplantıya katılmaya ikna etmek için yoğun bir diplomatik çaba sarf edildi; ancak Ürdün, Filistin’in yer almadığı ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasının söz konusu olmadığı bir ittifakın parçası olmak istemiyor. Bu yüzden de toplantıya katılma davetini reddetti” dedi.

Ürdün’ün ramazan ayının girmesiyle birlikte Mescid-i Aksa’daki şiddet olaylarının artmasından endişe ettiğini belirten Faiz el-Faiz, Nakab toplantısının yeni bir getirisinin olmadığını savundu ve “bu toplantı daha çok İran’a karşı İsrail’in yanında saf oluşturmaya yönelikti” dedi.

Ürdün Kralı Abdullah’ın Filistin Özerk Yönetimi Lideri Mahmud Abbs’la yaptığı görüşme sırasında, “Biz ve Filistinliler, birbirimize herkesten çok daha fazla yakınız” dediğine işaret eden Faiz el-Faiz, “Bu sözler açıkça gösteriyor ki Ürdün, Filistin meselesi üzerinden İsrail’le ilişkilerin normalleştirilmesine sıcak bakmıyor” diye konuştu.

Ürdün, 1994 yılında ırkçı İsrail rejimi ile barış anlaşması yapmış ve ilişkilerini normalleştirmişti.

Ürdün’ün ırkçı İsrail rejimi ile ve başta Suudi Arabistan olmak üzere diğer Körfez ülkeleriyle son dönemde yaşadığı çelişki, Ürdün’ün Mescid-i Aksa üzerindeki kayyumluğundan kaynaklanıyor.

Suudi Arabistan uzun bir süredir, Mescid-i Aksa üzerindeki bu belirleyicilik hakkına sahip olmak istiyor.   

   

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Kudüs’teki erken uyarı sistemleri elektronik saldırıya uğradı 20-06-2022 tarihinde eklendi
Hamas, “1111” sayısının sırrını açıkladı 26-04-2022 tarihinde eklendi
İbrahim Camii Yahudi bayramı için kapatıldı 18-04-2022 tarihinde eklendi
İslami Cihat: Direniş, siyonist rejimle savaşın eşiğinde 11-04-2022 tarihinde eklendi
Ürdün dışlandı mı küstü mü? 29-03-2022 tarihinde eklendi
El Aksa Şehitleri: Oslo anlaşması lağvedilsin 11-02-2022 tarihinde eklendi
Hamas’tan Suriye’ye destek 09-02-2022 tarihinde eklendi
Aksa Şehitleri’nden genel seferberlik çağrısı 08-02-2022 tarihinde eklendi
Direniş’in mühendisleri İsrail’in sevincini kursağında bıraktı 09-12-2021 tarihinde eklendi
BM: İsrail yerleşimlerinin tamamı yasadışıdır 25-10-2021 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Mukteda Sadr tipi devrim: İç savaş gösterip darbeye razı etmek
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım