HABERLER    ARAP DÜNYASI
ARAP DÜNYASI | SURİYE | FİLİSTİN | IRAK | İRAN | İSRAİL | LÜBNAN | ASYA | RUSYA | KÜRDİSTAN | ANALİZLER | KİMDİR? | RÖPORTAJ | GİZLİLİK POLİTİKASI |
21-02-2022 tarihinde, 00:01 saatinde eklendi
Yemen ordusundan benzersiz zafer
Yemen ordusundan benzersiz zafer
Arabistan sınırındaki Harad kentini 6 gün boyunca kuşatma altında tutan Suudi koalisyon güçleri, Yemen ordusunu tarafından kuşatılarak ağır bir yenilgi yaşadı.

YDH- Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu Arabistan sınırındaki Harad kentinde Suudi koalisyonuna ağır bir darbe vurarak Kassara dağlarının kontrolünü ele geçirdi.

Lübnan’dan yayın yapan el- Meyadin televizyonuna açıklamada bulunan Yemenli bir askeri kaynak, Arabistan sınırındaki Harad kentine son altı günde yoğun saldırılar düzenleyen ve kenti kuşatma altına alan Suudi koalisyon güçlerinin ağır bir hezimet yaşadığını söyledi.

Yemen’in kuzeybatısında ve Suudi Arabistan sınırında yer alan Harad ili, Suudi Arabistan ile Yemen’i birbirine bağlayan çok sayıda yolun geçtiği bir il olması bakımından son derece stratejik bir bölge olarak değerlendiriliyor.

El Meyadin’e açıklamada bulunan Yemenli askeri kaynaklar, Suudi koalisyonunun Harad ilinde şimdiye kadarki en büyük gerilemeyi yaşadığını belirtirken Ensarullah Hareketi’nin yayın organı olan el-Mesire televizyonu da çatışmalara ilişkin görüntüler yayımlayarak Suudi koalisyonunun Kassara dağlarındaki kontrolüne son verildiğini ve buradaki kontrolün tamamen Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusuna geçtiğini bildirdi.

El Meyadin’e açıklamada bulunan Yemenli askeri kaynağın bildirdiğine göre Suudi koalisyon güçlerinin sınırdaki Harad iline 4 Şubat’ta başlattığı saldırı aynı cephedeki önceki tüm saldırıların en büyüğüydü.

Suudilerin Sudanlı paralı askerlerden oluşan bir tugay ile Suudi ordusuna mensup iki tugaydan oluşan “Mutlu Yemen Tugayları” adlı bir güçle saldırıya geçtiğini belirten Yemenli kaynak, Suudi koalisyonu güçlerinin “Mutlu Yemen” adını verdiği operasyonun 6 gün sürdüğünü söyledi.

Altı gün boyunca kenti tamamen kuşatma altına alan Suudi koalisyon güçlerinin şehri ele geçirmek için onlarca saldırı düzenlediğini ancak ilerlemekte başarısız olduğunu belirten kaynak, “Düşman, Harad’ı kuşatma altına alsa da kente doğru bir ilerleme sağlayamadı. Geri çekildi sonra saldırılarını onlarca kez tekrarladı ancak başarısız oldu” dedi.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu ve Halk Komitelerinin ise hem kent içinden hem de kent dışından kenti kuşatan Suudi koalisyonuna saldırı başlattığını belirten kaynak, kuşatmanın kırıldığını ve Suudi koalisyon güçlerinin ilin içinden ve dışından saldırıya geçen Yemen ordusu güçlerinin arasında sıkıştığını söyledi.

Suudi koalisyonunun ağır silahlarını, roketlerini ve toplarını Harad ilinin varoşlarına yerleştirdiğini ve savaş uçaklarının da desteğiyle yoğun bir bombardıman yaptığını belirten kaynak, bölgede savaşın başlamasından bu yana en şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun füze kuvvetleriyle düşmanın araçlarını ve toplanma noktalarını hedef aldığını belirten kaynak, düşman kuvvetlerinin iletişiminin yok edildiğini ve düşmanın çok ağır kayıplar verdiğini söyledi.

El Meyadin televizyonuna açıklamada bulunan kaynak, Suudi koalisyonu, casus uçaklarıyla bölgeyi izlemesi ve savaş uçaklarıyla yoğun şekilde bombalamasına rağmen çöküşü engelleyemedi.

Yemenli askeri kaynak, Suudi koalisyon güçlerinin 11 Şubat’tan itibaren Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusu tarafından kuşatıldığını ölümcül pusulara düşerek büyük bir çöküş yaşadığını söyledi.

Kaynak ayrıca Yemen ordusu ve Halk Komitelerinin kontrol alanını Cebel Nar yönüne doğru genişlettiğini hatta 2018’den beri Suudi koalisyonunun işgali altında bulunan bölgelerin kurtarıldığını söyledi.

  

Paylaşım
Facebook da Paylaş
Yorum Yaz Yorum
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış
Diğer İlgili Başlıklar
Mısır ordusu, Ortadoğu NATO’suna karşı 28-06-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Ateşkesin uzatılması beklenmiyor 27-06-2022 tarihinde eklendi
Cemal Kaşıkçı’nın katiline İsrail’le normalleşme görevi 07-06-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah’tan kuşatma altındaki halka füzeyle gıda nakli 31-05-2022 tarihinde eklendi
Suudilerden Kızıldeniz’de ortak tatbikat 30-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Artık ateşkesi uzatmak zorunda değiliz 25-05-2022 tarihinde eklendi
Emirlikler: Ensarullah akıllı silahlar aldı 24-05-2022 tarihinde eklendi
Ensarullah: Ulusal diyaloga hazırız 10-05-2022 tarihinde eklendi
Sanaa: Suudiler Yemen’i siyonistlere teslim etmeye çalışıyor 27-04-2022 tarihinde eklendi
Yemenliler, Emirliklere ait geminin personelini serbest bıraktı 26-04-2022 tarihinde eklendi
Güncel
12:18 (01.03.2022)
El Meyadin: Ukraynalı bir yetkili, Belarus güçlerinin sınır kenti Çernigiv'e girdiğini bildirdi.
14:26 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna'ya ait bir askeri uçak düştü, 5 kişi öldü.
14:22 (24.02.2022)
El Arabiya: Rusya hava araçları Kiev'e 20 kilometre mesafedeki Hostomel kentine saldırıyor.
14:11 (24.02.2022)
El Cezire: Ukrayna cumhurbaşkanının danışmanı, Kiev yakınındaki askeri havaalanı çevresinde şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.
14:01 (24.02.2022)
Unews: Rusya savaş uçakları, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in üstünde uçuyor.
13:05 (01.02.2022)
Irak'ın Nasıriye kentinde Amerikan askeri lojistik konvoyuna saldırı.
23:07 (14.09.2021)
Amerikan F15E savaş uçakları Irak Suriye sınır şeridine saldırdı. Saldırıda Halk Seferberlik Güçlerine ait iki araç vuruldu; ama can kaybı yaşanmadı.
14:09 (04.09.2021)
Pakistan İstihbarat Servisi Başkanı general Faiz Hamid, Taliban'ın davetiyle Kabil'e gitti.
Haftanın Yorumu
Alptekin DURSUNOĞLU
Erbil’den mesaj: “Şehit Süleymani, General Süleymani’den” daha tehlikeli
Siyasi Analizler
En Çok
Okunan Yorumlanan Paylaşılan
Hava Durumu
İstanbul Ankara İzmir
ISTANBUL ANKARA IZMIR
Yakın Doğu Haber ® 2006 - 2012
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir  RSS Tasarım & Yazılım : Network Yazılım